Dieta je sprosté slovo.

06.10.2017

Obecně rozšířený názor v naší společnosti je, že aby člověk zhubnul, musí v horším případě buď "držet dietu", anebo, v tom lepším případě, pouze "dodržovat zásady správné výživy". Na poli hubnutí se to jen hemží výživovými poradci, kteří nám udělají jídelníček na míru, tedy rozhodnou za nás, co máme jíst, nebo můžeme užívat nepřeberné množství potravinových doplňků, koktejlů a všeho možného, aby naše tělo dostalo správné živiny bez kalorií, případně můžeme strávit zbytek života na bílkovinách. Ani jedno není vůbec lákavé. Já se s těmito vyhlídkami nehodlám smířit. Tohle není moje cesta. 

Na světě je přece tolik štíhlých lidí, kteří zůstávají štíhlí bez dodržování zdravé výživy a trávení hodin v tělocvičně. Myslíte, že je to tím, že mají takové štěstí, že mají rychlejší metabolismus? Jak to? Nemůže být taková nespravedlivost, že část lidí, těch šťastných, má rychlý metabolismus, a ten zbytek, tlustí ubožáci, pomalý. Musí to být ještě v něčem jiném.

Jak píše Deepak Chopra ve své knize "Po čem skutečně hladovíme?", diety, dodržování zásad zdravé výživy nefunguje. Jenom jak slyšíme tyto slova, vyvolávají v nás nepříjemný pocit odříkání, stresu a výčitek svědomí. Protože přesně to dodržování diet a zásad zdravé výživy vyvolává. Tyhle pojmy jsou negativně zabarveny, a proto se mnoha lidem do nich nechce.

Naštěstí už bylo zjištěno, že existují i jiné cesty, než přísná pravidla výživy. A to jsou cesty přijetí našeho těla, propojení těla a mysli, ovládání našeho těla skrz změnu myšlení, odpuštění a vyladění celkové harmonie naší bytosti. Pro mnoho lidí je vztah k tělu a nadváha propojena s mnoha jinými oblastmi jejich života. A proto i hubnutí nesmí být od těchto oblastí odděleno, ale musí probíhat v propojení s těmito oblastmi.

Největším odborníkem na naše tělo jsme my sami, a nikdo jiný, ani doktor, ani výživový poradce, ani maminka. Naše tělo je naprosto dokonalé a moudré, a chce pro nás vždy to nejlepší. Ale my s ním nechceme spolupracovat. Snažíme se ho dokonce ošálit. Ale stejně na něj nevyzrajeme. Tělo si vždycky udělá to nejlepší, co pokládá za vhodné, což je udržování života za těch nejlepších možných podmínek. Ale na druhou stranu je tělo ochotno i se podřídit veliteli - mozku. A mozek můžeme z části ovlivnit i my. Našimi myšlenkami. Pokud vložíme do našeho ty správné myšlenky a příkazy, mozek je po nějaké době akceptuje a pak se podle nich začne řídit i naše tělo.

Proto vykašleme se na diety, doplňky stravy a počítání kalorií. Zhubnout se dá i jinak. Skrze propojení těla a mysli, napojení se na naše tělo a jeho respektování, zharmonizování našeho života. Je to hubnutí mnohem radostnější a přirozenější.